5 prostych sposobów, by Twoje wesele było bardziej eko

Urban jungle inspiruje do ślubu
6 lipca 2018
Ślub Pełen Miłości czyli prosty sposób na dzielenie się swoim szczęściem
11 lipca 2018

Ślub i wesele to najszczęśliwszy dzień w życiu. To przede wszystkim dzień, w którym chcemy być na 100% uważni: nie tylko skupiając się na nas samych, ale także – pamiętając o tym, co nas w tak wyjątkowej chwili otacza.

To także okazja, by zaprezentować szerokiemu gronu rodziny pewne idee, które są nam bliskie, choćby przez wybór motywu przewodniego. 

Dzisiaj chcę Cię zachęcić do tego, żebyś w swoim wielkim dniu uwzględniła kwestie ekologii i ochrony środowiska. Nam te idee były bliskie od zawsze – Maciek jako dziecko nawet wygrał konkurs ekologiczny i w nagrodę poleciał do Wielkiej Brytanii – wielkie wydarzenie jak na dziesięciolatka.

Na co dzień, z ekologią w naszym domu bywa różnie, niemniej jednak – tam, gdzie możemy, staramy się być przyjaźni planecie Ziemi.

Co zrobić, by wesele było bardziej eko, bez porzucania Twoich planów i zmiany motywu przewodniego na „Ekoświry”? Wystarczy uwzględnić kilka prostych korekt które łatwo wprowadzić niemal dla każdego motywu przewodniego!

1. Less waste

Wesele, jak każde przyjęcie, wiąże się z ogromną produkcją śmieci. Możemy jak najbardziej próbować je ograniczyć, przede wszystkim – rozsądnie planując. Choćby – ilość jedzenia czy napojów. Nie trzeba dwóch ton ziemniaków i morza alkoholu, nawet jeśli internetowe kalkulatory podpowiadają inaczej. Przyda się za to rozsądny plan, co z tymi resztkami jedzenia zrobić.

Z piwem w plastiku nie spotkałam się wprawdzie na weselach, ale już z plastikowymi talerzami na grillach – tak. Tymczasem, na przyjęciu w ogrodzie spokojnie sprawdzi się zastawa w sali – o ile nie jest to jakaś drogocenna, rodzinna porcelana przekazywana z pokolenia na pokolenie. 

Planuj pod kątem minimalizowania ilości śmieci – choćby kupując napoje w kartonach, zamiast w plastikowych butelkach – oczywiście, w tym przypadku, w którym jest to możliwe. Czasami to proste rozwiązania, stosowane w codziennym życiu, okazują się skuteczne także w przypadku tej najważniejszej imprezy w życiu.

2. Papierowe słomki

Trudno sobie wyobrazić kolorowe drinki czy chłodną lemoniadę bez kolorowych słomek. Zamiast tych plastikowych, sięgnij po papierowe. Są równie piękne (o ile nie ładniejsze!) i zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku.

Młoda para może dodatkowo dawać przykład, korzystając ze słomek wielorazowych.

3. Kupuj lokalnie

Im krótszy łańcuch dostaw, tym lepiej! Dlatego wybierając produkty spożywcze czy kwiaty, szukaj jak najbliżej! Nie tylko wesprzesz okolicznych rolników, ogrodników czy sadowników, ale też – w całym rozrachunku, takie podejście będzie bardziej fair dla matki Ziemi – choćby z powodu setek czy tysięcy nieprzejechanych kilometrów, które oszczędzi producent i kolejne ogniwa w łańcuchu dostaw.

berries-1838314_1920

4. Kwiaty w doniczkach

Dasz im drugie życie, po Twoim wielkim dniu! Kwiaty doniczkowe mogą być fantastyczną dekoracją nie tylko dla motywu greenery, ale także – stanowić świetny rodzaj upominku dla gości. Co więcej – nadasz temu niezwykłego sznytu, gdy pozwolisz gościom samemu wybrać kwiatki, które wychodząc, chcą „zaadoptować”.

Nie mówiąc o tym, że zostanie znacznie mniej sprzątania następnego dnia!

ecology-2985781_1920

5. Segregacja śmieci

Myślisz, że zbieranie szklanych butelek czy puszek po własnym weselu to przesada? I tak często następnego dnia sala musi być posprzątana – dlatego warto zwrócić na to uwagę. Niezależnie od tego, czy sprzątamy sami, czy obsługa sali, zwrócenie uwagi na aspekt segregacji odpadów, nie jest wielkim problemem. Warto zadbać choćby o zebranie właśnie puszek czy butelek ze szkła – ich z pewnością po weselu nie będzie brakować!

A Ty, jakie masz sposoby, by Twoje wesele było bardziej eko?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *