Jak poznawać ludzi na weselu?

Wesele styl skandynawski – 5 praktycznych porad
30 listopada 2018
Bezglutenowe pierniczki świąteczne
6 grudnia 2018

Przyznam się, że jestem fatalna w poznawaniu nowych ludzi. Moim największym koszmarem zawsze był początek szkoły, gdy nikogo w nowej klasie nie znałam. Z nową pracą – podobnie, chociaż zawsze miałam to szczęście, że w każdym nowym miejscu pracy znałam wcześniej chociaż jedną osobę. 

Jeśli weźmiecie to pod uwagę i posadzicie mnie na weselu wśród obcych osób, nieuchronnie zanosi się na katastrofę. Tymczasem, wesele to taka impreza, która zdecydowanie sprzyja nawiązywaniu znajomości. Zwłaszcza, gdy nie znacie nikogo oprócz pary młodej.

Co robić i jak poznawać ludzi na weselu? Poradnik dla introwertyków!

1. Wybierz się na wesele z kimś, kto lubi mówić. Maciek nie jest wprawdzie skrajnym ekstrawertykiem, ale zdecydowanie łatwiej nawiązuje kontakty. Dlatego u jego boku na weselach czuję się pewnie.

2.  Przygotuj sobie „talking points”. Najczęściej, najłatwiej po prostu wyjść od wspólnej sytuacji, opowiedzieć o zabawnych (ale nie kompromitujących!) sytuacjach związanych z parą młodą, zapytać o historię znajomości z głównymi bohaterami wieczoru. Pamiętaj, by nie krytykować elementów przyjęcia czy stylizacji pary młodej! Takie uwagi mogą do nich dotrzeć, sprawiając im przykrość.

3. Włączaj się do dyskusji. Jest to stosunkowo proste przy okrągłych stołach – gdy goście rozmawiają, chcąc nie chcąc, słyszysz większość konwersacji. Nie bój się do niej włączyć – o ile faktycznie nie jest to prywatna rozmowa, prowadzona szeptem (chociaż wtedy to trochę nieelegancko ze strony prowadzących taką rozmowę).

exclusive-banquet-1812772_1920

4. Korzystaj z weselnych atrakcji. Fotobudka, drink bar, puszczanie balonów, gry ogrodowe – śmiało korzystaj z atrakcji, wymieniając się uwagami z Twoimi współuczestnikami. Łatwiej będzie od wspólnego udziału w zabawie przejść do bardziej „złożonych” rozmów.

5. Nie siedź z nosem w telefonie. Wiem, że to najłatwiejszy sposób na ucieczkę, ale mocno wtedy komunikujesz, że nie chcesz być „tu i teraz” – więc nikt też nie będzie ci przeszkadzał, próbując włączyć Cię do rozmowy!

6. Nie bój się po prostu przedstawić sąsiadom przy stoliku. Czasami najprostsze sposoby są najskuteczniejsze. Chociaż może wyglądać to z boku dziwnie lub trochę poważnie – w końcu to nie obiad na konferencji naukowej, ale wesele, natomiast w łatwy sposób pozwoli zorientować się „who is who” i przełamać pierwsze lody. 

A Ty, jak radzisz sobie z poznawaniem ludzi na weselu? Masz może jakieś sprawdzone sposoby? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *