Najbardziej zaskakujące wydatki ślubne – zobacz naszą listę!

Boho niejedno ma imię. 4 sposoby na wesele boho!
10 kwietnia 2018
Kuszenie wiekiem czyli trochę starsza Panna Młoda
20 kwietnia 2018

Można dyskutować, co jest największą studnią bez dna – dzieci, remonty, czy może właśnie planowanie ślubu i wesele. W każdym z tych trzech przypadków, absolutnie zawsze pojawiają się niespodziewane wydatki i suma pieniędzy, jaką ostatecznie wydajemy przekracza znacznie pierwotne plany i założenia. Czemu z tymi ślubami jak tak trudno, skoro teoretycznie wszystko wiadomo? Cóż, można policzyć orientacyjnie, ile ma kosztować suknia, catering, fotograf, tort czy oprawa muzyczna. To są jednak tylko podstawy, bo tak naprawdę w trakcie organizacji ślubu i wesela natrafiamy na dużo więcej z pozoru nieoczywistych kwestii, które generują dodatkowe koszty.

Na co trzeba szczególnie uważać? Zobaczcie naszą listę!

Transport

Bardzo pojemne pojęcie,  pod którym kryje się wiele ukrytych kosztów. Na pewno warto tu wymienić oczywiście transport gości z kościoła do sali weselnej, jeśli taka potrzeba faktycznie występuje. Poza tym, konieczny może być na przykład transport alkoholu i dekoracji do sali weselnej. Jeśli nasz samochód jest na to zbyt mały (my mamy maleńkie, czteroosobowe Suzuki Alto, które w bagażniku mieści trzy siatki z zakupami), a nie mamy pod ręką szwagra z ciężarówką, to za przewiezienie tych rzeczy trzeba komuś zapłacić. Koszt jest zresztą podwójny, ponieważ po imprezie większość rzeczy trzeba przywieźć z powrotem. Na nieprzewidziane wydatki mogą nas narazić także podróże do rodzinnej parafii (jeśli ślub bierzemy w innym mieście), do sali weselnej (jeśli wesele odbywa się daleko od miejsca zamieszkania) czy nawet na targi ślubne (gdy odbywają się w innym mieście). Jeśli wesele odbywa się w restauracji lub sali konferencyjnej, a nie w hotelu, do dodatkowych kosztów dochodzi także przejazd do hotelu na no poślubną, najczęściej realizowany taryfą.

Koszty wysyłki

Kupiliście w internecie fantastyczne i niepowtarzalne dekoracje? Sprowadzacie zza granicy niesamowity prezent dla swoich rodziców? Dokonaliście innych spektakularnych zakupów na aukcjach internetowych? Wszyscy świetnie, tylko pamiętajcie, że za dostarczenie tych produktów do domu trzeba zapłacić. Jeśli każdą rzecz kupujecie w innym miejscu, za każdym razem zapłacicie za wysłanie paczki. To może być łącznie nawet kilkaset złotych. Warto starać się unikać tego kosztu, na przykład korzystając z dnia darmowej wysyłki w sklepach internetowych, jednak nie zawsze to możliwe. My na przykład zamawialiśmy sporo dekoracji z USA – czasami koszt wysyłki był większy niż cena zestawu chorągiewek, na który uparła się Magda.

10357129_10203491787112064_8949062396430617118_n

Makijaż i fryzura próbna

Wiesz mniej więcej, ile kosztuje przygotowanie ślubnej fryzury i makijażu? No świetnie. Tylko pamiętaj o tym, że zrobienie się na bóstwo w dniu ślubu to nie jedyny koszt. Próbna fryzura i makijaż też kosztują. A jeśli próba wyjdzie słabo, to nie poprzestaniesz na jednej, próbując szukać lepszego wykonawcy w innym salonie. W ten sposób możesz płacić kilka razy a do skutku – niestety. Warto narazić się na ten koszt, aby wyglądać perfekcyjnie. Magda wydała majątek na fryzjera przed ślubem, bo za pierwszym razem nie trafiła w dobre ręce. Koniec końców – było warto, ale pieniądze na koncie nieustannie topniały.

Dystrybucja zaproszeń ślubnych

Wiesz, ile kosztuje przygotowanie i wydruk zaproszeń? Fantastycznie. Ale złudna cena złotówki za sztukę w superpromocji na Allegro, to dopiero początek. Bo na finalny koszt zaproszenia składa się także…koszt jego dystrybucji. Jeśli chcesz wysłać je pocztą, pomnóż liczbę zaproszeń przez koszt znaczka. Jeśli zamierzasz dostarczać wszystkie osobiście – policz kilometrówkę.  W zależności od tego, jak dużą masz rodzinę i grono znajomych oraz jak daleko mieszkają przekazanie zaproszeń będzie Cię kosztować kilkaset albo i tysiąc złotych.

Twój wygląd

Makijaż i fryzura są uwzględnione w ślubnym kosztorysie, ale to chyba nie wszystko co tak naprawdę można zrobić, żeby dobrze wyglądać na swoim ślubie. Wiele panien młodych przed wyjściem za mąż się odchudza. Zmiana nawyków żywieniowych to często kupowanie innych (z reguły droższych) produktów albo kosztowna dieta pudełkowa. Niektórzy decydują się także na karnet na siłownię, zajęcia z trenerem personalnym, wybielanie zębów, siłownię, laserową depilację. Dobicie do czterocyfrowej kwoty żeby zaspokoić takie potrzeby to naprawdę żadna sztuka!

Skąd wziąć na to wszystko pieniądze?

Nawet będąc odpowiedzialnym i dobrze zorganizowanym, można stracić kontrolę nad ślubnym budżetem, zwłaszcza jeśli już od początku był mocno na styk. Co wtedy?

Są pary, które decydują się na przełożenie ślubu lub nawet jego odwołanie z powodu braku pieniędzy. To naprawdę drastyczny krok, na który raczej nie warto się decydować.

Drugi z potencjalnie złych wyborów to zaciągnięcie pożyczki w parabanku. Niestety wiele instytucji żeruje na naiwności, kusząc pożyczkami na dowód, bez formalności, bez poręczeń oraz wymagania jakiejkolwiek zdolności kredytowej. Korzystając z usług takich firm pożyczkowych, w najlepszym wypadku zwrócimy o wiele więcej niż pożyczyliśmy. W najgorszym wpadniemy w pętlę zadłużenia z której bardzo trudno będzie się wydostać.

Dlatego jeśli naprawdę potrzebujemy dodatkowych funduszy, najlepiej zgłosić się po nie do zaufanego banku, który oferuje współpracę na przejrzystych zasadach. Tak działa właśnie Pożyczka Przekorzystna w Banku Pekao (Magda ma tam konto od 13 roku życia, czyli hm…no, już całkiem dużo tych lat). Oprocentowanie pożyczki wynosi  5,99%, nie ma żadnych ukrytych kosztów. Bank nie zmusza też tak jak konkurencja do zakładania konta czy kupowania ubezpieczenia.

Na koniec dodam, że taką pożyczkę można wykorzystać również na przyjemności już po ślubie, gdy wszystkie środki na koncie przeznaczyliście na spłatę zobowiązań, a pieniądze z kopert – na wymarzną podróż poślubną. My po ślubie byliśmy dokładnie w takiej sytuacji! Ostanie 500 zł, które zostało nam na koncie, wydaliśmy na…koncert Backstreet Boys  w Gdańsku.

Wpis we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *